Dlaczego powstają wojny?

Jak wywołać wojnę? Świetnie wyjaśnił to chwilę przed samobójstwem, podczas procesu norymberskiego, nazista i szef Luftwaffe Hermann Göring:

„Oczywiście, zwykli ludzie nie chcą wojny, (…) ale w końcu to przywódcy kraju określają politykę i zawsze łatwo jest pociągnąć za sobą ludzi, niezależnie, czy jest to demokracja, faszystowska dyktatura, parlament czy dyktatura komunistyczna. (…) Mając głos czy go nie mając, ludzie zawsze mogą być podporządkowani przywódcom. To łatwe. Jedyne, co trzeba zrobić, to powtarzać ludziom w kółko, że są atakowani, oraz potępić pacyfistów za brak patriotyzmu i narażanie kraju na niebezpieczeństwo. To działa w każdym kraju.”

Rzecznik kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził niedawno, że ”Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała w swojej historii.” Z punktu widzenia rosyjskiej propagandy wygląda to tak, że Ukraina jest agresorem więc Putin wysłał wojsko w obronie Rosjan, po to by zaprowadzić pokój.

Wojen nie wygrywają narody, ponieważ narody nie biorą udziału w żadnych zawodach, jak. np. drużyny piłkarskie. Nienawiść między ludźmi, którzy nie zdążyli się poznać osobiście, nie istnieje. Wojny robione są dla pieniędzy, a wygrywają tylko właściciele: banków, koncernów wydobywczych i zbrojeniowych, oraz w swoim mniemaniu psychopaci u władzy. Jeden chory psychicznie człowiek może zepsuć życie milionom niewinnych ludzi i sprawić, że cierpią. Przeciwstawmy się temu chociaż w jakimś stopniu. Przestańmy myśleć o sobie jako o rywalizujących krajach, a zacznijmy postrzegać siebie po prostu jako ludzi, posiadających podobne uczucia, marzenia i cele. Wtedy trudniej będzie nas skłócić.

Komentarze