Technologiczna możliwość władzy absolutnej

Przedstawiam fragment mojej następnej książki (tytułu jeszcze nie zdradzę). Jest to część ósmego rozdziału pt. „Produkcja pieniędzy” z planowanych dwudziestu:

Pieniądz wirtualny sam w sobie nie jest zły lub dobry to kwestia intencji, tak jak rozszczepienie atomu może posłużyć dla celu złego (bomba) lub dobrego (tania energia). Wraz ze zniknięciem pieniądza gotówkowego i rozwojem inwigilacji („cyfrowy ślad”) pojawia się techniczna możliwość posiadania władzy totalnej i niewolnictwa absolutnego. Jesteś niegrzecznym obywatelem? Ok, bądź taki, ale nie kupisz chleba dopóki nie zmienisz zdania. Demokratyczne wybory? Ok, głosuj jak chcesz, ale nie awansujesz w pracy i nie dostaniesz się na studia. Mandat lub nałożony arbitralnie podatek, na który się nie zgadzasz? Nie masz jak się odwołać i komu wyżalić, pieniądze zostaną zabrane Tobie natychmiastowo. Chcesz pojechać na manifestację protestować? Ok, możesz sobie chcieć, ale system nie wpuści do metra lub pociągu i nie naładujesz swojego elektrycznego samochodu, bo np. jesteś osobą podejrzaną o terroryzm i to wystarczy. Mało tego, że system wie o Tobie wszystko, to jeszcze potrafi przewidywać Twoje zachowanie. A więc będzie wiedział, że chcesz pójść protestować i wtedy na Twojej ścianie na Facebooku, pojawi się informacja że np. protest jest odwołany lub zdjęcie zmasakrowanej twarzy protestanta, podpisane: „osierocił trójkę dzieci” i wtedy zachowasz się dokładnie jak chce system. Chcesz pozwać kogoś ważnego do sądu? Ok, ale wtedy rodzina dowie się, o intymnych rzeczach sprawdzanych w internecie. Chcesz kandydować w wyborach? Ok, ale wtedy cały świat się dowie, że masz np. jakąś wstydliwą chorobę. Gdybym miał wybrać jedną rzecz jaką zapamiętasz z tej książki byłoby to: na horyzoncie pojawia się techniczna możliwość wprowadzenia władzy absolutnej i niewolnictwa totalnego. Musimy to zablokować i przypilnować wprowadzenia demokratycznych regulacji.

Na szczęście są możliwości zablokowania wprowadzenia nad nami technologicznej władzy absolutnej. Oto moje propozycje:
– Wprowadzenie demokratycznych wyborów zarządu banku centralnego oraz kadencyjności. Dodatkowo należy wprowadzić możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności karnej kierownictwa instytucji finansowych za działanie wbrew interesowi społeczeństwa.
– Możliwość odwołania takiego zarządu np. w referendum lub przez 2/3 głosów w parlamencie.
– Dywersyfikacja wirtualnych walut. Nie możemy dopuścić do monopolu jakiejś formy płatności, zawsze powinny być alternatywy.
– Pozostawienie możliwości płatności gotówkowej.
– Prawo do wglądu do tego jakie dane na nasz prywatny temat posiadają korporacje i rząd oraz sądowa możliwość zablokowania wykorzystywania poufnych informacji przeciwko nam i surowe kary za szantaż.

Komentarze