Świadomość bez mózgu

W 1980 roku w magazynie „Science” ukazał się artykuł „Czy mózg jest rzeczywiście potrzebny?”, w którym lekarz John Lorbert opisuje swoje wyniki badań. Miał on pacjenta chorego na wodogłowie, jego czaszka w 95% wypełniona była płynem mózgowo-rdzeniowym, grubość kory mózgowej wynosiła mniej niż 1 milimetr (u normalnego człowieka ok. 45 milimetrów), a waga jego mózgu wynosiła ok. 100 gramów (u normalnego człowieka ok. 1300 gramów). Człowiek ten funkcjonował normalnie, mało tego, miał ponadprzeciętne IQ wynoszące 126 i tytuł magistra z matematyki na uniwersytecie w Sheffiel.

Kolejnym, podobnym udokumentowanym przypadkiem jest sprawa pewnego francuskiego pacjenta, który poszedł do lekarza, gdyż skarżył się na ból w nogach. Po tym, jak okazało się, że nie zaobserwowano niepokojących zmian w nogach, postanowiono zrobić tomografię komputerową i rezonans magnetyczny mózgu. A tu szok i niedowierzanie, 90% czaszki było wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym i było tam tylko 10% mózgu! Mimo tego człowiek ten wiedzie normalne życie, jest urzędnikiem, ma dwójkę dzieci. Co prawda pacjent ten ma IQ 75, ale to wynik mieszczący się w normie. Jednak posiadanie takiego IQ nie jest niczym normalnym, skoro posiada się tylko 10% mózgu.

Innym ciekawym przykładem jest sprawa trzyletniej dziewczynki, której wycięto całą lewą półkulę mózgową w szpitalu im. Johna Hopkinsa w Baltimore. Zrobiono to ze względu na chroniczne zapalenia i ataki epilepsji. Po roku od operacji zniknął paraliż lewej części ciała, dziewczynka dobrze się uczy, biega, bawi się i zna dwa języki.

Noah Wall to chłopiec chory na wodogłowie, który ma 2% mózgu. Lekarze zalecali aborcję, rodzice postanowili jednak, że ich syn się urodzi. Wbrew poglądowi wziętemu tylko na wiarę, że świadomość znajduje się wyłącznie w mózgu, a właściwie to wbrew wszystkiemu, dziecko rozwija się normalnie.

Jak tu wierzyć, że świadomość znajduje się tylko i wyłącznie w mózgu?

Źródła:

– Pim van Lommel, „Wieczna świadomość”, Wydawnictwo Artvitae, Warszawa 2010, s. 170-172.

– „Focus” 2014, nr 12 „Czy mózg jest nam rzeczywiście potrzebny?” (wywiad z dr. Zbigniewem Sołtysem przeprowadzony przez Monikę Maciejewską), s. 83.

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/czlowiek-ktory-praktycznie-nie-posiada-mozgu-dowodzi-ze-nauka-nie-ma-bladego-pojecia-czym-

Komentarze