Różnica między: mózgiem, sztuczną inteligencją i duszą

Człowiek został już pokonany przez maszynę w każdą grę logiczną. Chat GPT-4 działa na symulacji sztucznej sieci 100 miliardów neuronów, a my mamy ich 86 miliardów. Więc z początkiem 2023 roku sztuczna inteligencja oficjalnie przekroczyła moc obliczeniową ludzkiego mózgu. Ale pomimo tego, do pewnych rzeczy nie jest zdolna i nam nie dorównuje:

– CIAŁO. Jesteśmy organizmem bezpośrednio połączonym z materią, możemy np.: pływać, tworzyć narzędzia i opiekować się innymi.
– MIŁOŚĆ I UCZUCIA. Potrafimy kochać i przejawiać altruizm.
– MORALNOŚĆ I WYRZUTY SUMIENIA. Zawahamy się zanim kogoś okradniemy lub zabijemy, a jeśli do tego dojdzie, będziemy się przed sobą tłumaczyć oraz usprawiedliwiać i czuć źle.
– MUZYKA. Wszędzie otaczają nas fale dźwiękowe, jednak tylko niektórym nadajemy muzyczne znaczenie. Wiemy to bez uczenia się, choć to umiejętność ewolucyjnie zbędna do przetrwania.
– EMOCJE. Sztuczna inteligencja może naśladować i tworzyć piosenki w stylu jakiegoś artysty. Jednak nigdy nie będzie mieć radości z grania na instrumencie jak muzyk i nie wzruszy się na koncercie.
– POCZUCIE HUMORU I IRONIA. Ludzie rozumieją żarty, nawet gdy słyszą je pierwszy raz, a sztuczna inteligencja tego nie potrafi.
– WSPOMNIENIA. Algorytmy dysponują wieloma informacjami, którymi operują w tym samym czasie. My mamy poczucie chronologii swojego życia.

Oznacza to, że jeśli oprócz ciała i mózgu posiadamy też duszę, duchowe jest to, co było wymienione po myślnikach.

P.S. Obraz został wygenerowany przez sztuczną inteligencję po wpisaniu haseł: mózg, sztuczna inteligencja i dusza.

Komentarze