Jak mieć lepsze życie niż królowie?

Pieniądze to większe możliwości i wygoda, a dzięki technologii współczesny Europejczyk ma ich więcej niż królowie dawniej. Żyjemy dłużej i zdrowiej, a zarabiając przeciętnie możemy mieć większy komfort niż monarchowie kiedyś. Przykładowo: ciepłą wodę w kranie i szybkie nagrzanie lub schłodzenie pomieszczenia w którym się znajdujemy. Jedzenie na telefon wielu kuchni świata. Dostęp do specjalistycznego lekarza oraz leków. Wideo rozmowę z każdą osobą na świecie, która od nas odbierze. Posłuchać ulubioną muzykę, obejrzeć wybrany film, przeczytać dowolną książkę. Mieć natychmiastowy dostęp do większości informacji jakie tylko istnieją. Możliwość zamówienia z internetu wielu przedmiotów, nawet tych najdziwniejszych i najmniej przydatnych. Odbyć szybką podróż w dowolne miejsce w Europie z dokładną mapą i tłumaczeniem języków. Zapisać się na kursy i szkolenia. Mamy darmowy dostęp do YouTube, co jest lepsze od posiadania sług: błaznów i grajków. Tempo pozytywnych zmian przyspiesza. Za 30 lat zwykły obywatel będzie miał większy wpływ na swoje życie, oraz więcej wygody i sposobów na spędzanie czasu niż dziś ma Elon Musk.

Jeśli jednak nie potrafimy cieszyć się z tego co mamy, najprawdopodobniej wynika to z porównań, bo innym technologia też zmieniała życie. Cudzym szczęściem trudno cieszyć się, a łatwo smucić tym, że ktoś ma lepiej. Gdy oglądamy na Instagramie selekcjonowane fragmenty cudzego życia, irytujemy się, że my tak nie mamy. Zamiast tego porównajmy swoją sytuację do życia naszych babć i dziadków. Gdy byli oni w naszym wieku, z pewnością marzyli by móc podróżować po świecie, oraz mówić co się myśli bez strachu o karę więzienia. Do tego chcieli żyć w kraju bez: wojny, komunizmu i głodu. My obecnie spełniamy ich marzenia. Spytajmy się starszych pokoleń, jakie jeszcze mieli kiedyś pragnienia, których nie mogli zrealizować, a potem to zróbmy i doceńmy. Pamiętajmy, że nasi starsi krewni potrafią cieszyć się naszym szczęściem, więc poinformujmy ich co dobrego u nas.

„Ciche i skromne życie przynosi więcej radości niż dążenie do sukcesu związane z ciągłym niepokojem.” | „Gdzie jest wola, jest sposób.” – Albert Einstein – treść notatek wręczonych pracownikowi japońskiego hotelu zamiast napiwku, sprzedane na aukcji w 2017 roku za 1,5 mln $.

Komentarze