3 sposoby interpretowania rzeczywistości

Wszyscy żyjemy w takiej samej rzeczywistości, a jej odczuwanie i rozumienie odbywa się na 3 różne sposoby. Wytłumaczyć to można na przykładzie koloru czerwonego:

QUALIA. To subiektywne wrażenie z którym się nie dyskutuje, ponieważ nie ma z czym. Daltonista inaczej odczuwa kolory niż osoby bez tej przypadłości, a owe wrażenie trudno opisać i przedstawić, można je odczuwać indywidualnie. Przykład: „Kolor czerwony kojarzy mi się z barwami mojego ulubionego klubu piłkarskiego.” i „Lubię czerwone tulipany”.

POGLĄD. Świat jest częściowo tajemnicą i zagadką, którą nawet nauka nie zawsze potrafi wyjaśnić, właśnie dlatego powstają poglądy, czyli przypuszczenia. Można powiedzieć: „Czerwień to takie coś między różowym a bordowym.” oraz: „Kolory stworzył Bóg.” lub „Kolory stworzyły się same”.

NAUKA. Cechuje ją obiektywność, ponieważ praktyczne doświadczenie rozstrzyga wszystkie wątpliwości i każdy kto powie „sprawdzam” uzyska taki sam efekt. Gdy elektron w atomie przeskoczy z wyższej na niższą orbitę, z tej różnicy powstaje fala elektromagnetyczna, czyli światło. Wąski zakres, od 380 do 780 nanometrów nazywamy kolorem, z kolei czerwień to częstotliwość od 627 nm do 780 nm. Właśnie takie fale emituje latarnia uczestnikom ruchu drogowego gdy powinni się zatrzymać. Jest to obiektywne dla wszystkich, nawet dla daltonistów, którzy również to wiedzą, pomimo tego, że ich odbiór koloru jest inny.

Komentarze